نغمه یخ و آتش

پنج کتاب مشابه به بازی تاج و تخت

شاید باورتان نشود، ولی آخرین انتشار رمان های نغمه یخ و آتش بیش از 8 سال پیش بود. زمانی طولانی از آن می‌گذرد، و حال ما تصمیم گرفته‌ایم تا پنج کتاب مشابه بازی تاج و تخت را به شما معرفی کنیم.

رقصی با اژدهایان، نام پنجمین کتاب از سری داستان نغمه یخ و آتش می باشد. نویسنده این کتاب‌ها، از سال شروع پخش سریال بازی تاج و تخت، که بر اساس همین کتاب‌ها ساخته شده است، کتاب جدیدی را منتشر نکرده است. حال با پایان یافتن سریال بازی تاج و تخت، صبر طرفداران کم کم لبریز می شود. جورج آر.آر. مارتین در حال حاضر 71 سال سن دارد، و خیلی از طرفداران نگرانند به دلیل شرایط سنی‌اش، نتواند کتاب‌ها را به پایان برساند.

اگر شما هم جزو طرفداران این رمان‌ها می باشید، مطمئنا برای منتشر شدن کتاب ششم (بادهای زمستان) لحظه شماری می کنید. ولی منتظر ماندن می‌تواند بیش از حد خسته کننده باشد. به همین دلیل در این مقاله، می‌خواهیم چندین مجموعه کتاب به شما معرفی کنیم که می‌توانند حسابی شما را غرق خواندن کنند. این کتاب‌ها گلچین شده هستند و تلاش کرده‌ایم کتاب‌هایی را معرفی کنیم که شباهت‌هایی با نوشته‌های جورج آر.آر. مارتین دارند. البته، بدیهی است که این سری کتاب‌ها می توانند تفاوت‌هایی نیز با A Song of Ice and Fire داشته باشند، ولی سعی کرده‌ایم که تعداد آنها را به حداقل برسانیم.

کتاب‌ها رده بندی شده‌اند، و سعی کرده‌ایم در رده بندی‌ها، هم داستان کلی کتاب‌ها، و همچنین شباهت‌های آن با نغمه یخ و آتش را نیز مورد توجه قرار دهیم.

5. امپراطوری شکسته (The Broken Empire)

پادشاه خارها | پنج کتاب مشابه به بازی تاج و تخت

امپراطوری شکسته، نام سه گانه‌ای به قلم نویسنده آمریکایی-بریتانیایی، مارک لاورنس (Mark Lawrence) می‌باشد. اولین کتاب این سه گانه، به نام «شاهزاده خارها» در سال 2011 منتشر شد. کتاب نخست مارک لاورنس، درباره خون، خیانت، جادو، و برادری است.

کتاب نخست این مجموعه، داستان پسری سیزده ساله به نام Jorg را روایت می کند. Jorg جوان سر دسته گروهی غارتگر است که حومه‌های کشور را به تاراج می برند. Jorg بسیار جامعه‌ستیز و ظالم است، و شما می توانید دنیای کتاب را از دیدگاه آسیب دیده و معیوب وی ببینند.

این کتاب شباهت‌های بسیاری با نغمه یخ و آتش دارد. دنیای کتاب بسیار تیره و دلگیر است. شخصیت اصلی داستان به هیچ عنوان فرد خوبینیست. در واقع، Jorg از بسیاری از شخصیت های بازی تاج و تخت بی رحم تر است.

اطلاعاتی بیشتر درباره امپراطوری شکسته:

نویسنده: مارک لاورنس

تعداد کتاب: 3

میانگین امتیاز (از 5): 4.10

وضعیت: به پایان رسیده


4. چرخ زمان (The Wheel of Time)

چرخ زمان - پوستر کتاب اول

اگر دنبال داستانی پیچیده، سرگرم کننده، جذاب، و از همه مهم‌تر، طولانی می‌گردید، چرخ زمان ممکن است بهترین گزینه باشد. اول از هر چیز، باید بدانید که این رمان بسیار طولانی است، و منظورمان از طولانی پنج یا شش کتاب دویست هزار کلمه ای نیست. چرخ زمان، یک مجموعه رمان پانزده جلدی می باشد، و به طور کل حدود چهار میلیون و چهارصد هزار کلمه می‌باشد. چرخ زمان توسط نویسنده آمریکایی، رابرت جردن (Robert Jordan) نوشته شده است. ولی بعد از مرگ اتفاقی وی، برندون سندرسون (Brandon Sanderson) جای خالی او را پر کرد و کتاب‌ها را به پایان رساند.

چرخ زمان، داستان چندین دوست در منطقه‌ای به نام دورود (Two Rivers) و دهکده‌ای به نام Emond’s Field می باشد. آنها همیشه در صلح و رفاه زندگی کرده‌اند، تا وقتی که اتفاقاتی رخ می‌دهد و قهرمان داستان، همراه با دوستانش، مجبور می‌شوند راهی سفری طولانی و طاقت‌فرسا شوند تا در امان بمانند. شما در طول داستان، شاهد تغییر شخصیت‌های داستان خواهید شد. به مرور زمان، شخصیت‌های داستان پخته‌تر و عاقل‌تر می شوند. همچنین دنیای داستان سیستم جادوی بسیار جالبی دارد، و به همراه داستانی فوق‌العاده جذاب، هر خواننده‌ای را به خود جلب می‌کند، البته اگر بتوانند به خواندن پانزده کتاب ادامه دهند.

اطلاعاتی بیشتر درباره چرخ زمان:

نویسنده: رابرت جردن و برندون سندرسون

تعداد کتاب: 14 کتاب اصلی | 1 کتاب فرعی

میانگین امتیاز (از 5): 4.16

وضعیت: به پایان رسیده


3. مالازان (Malazan, Book of the Fallen)

مالازان، کتاب سقوط کرده ها | پنج کتاب مشابه به بازی تاج و تخت

یکی دیگر از رمان‌هایی که می‌تواند به شدت مورد توجه طرفداران نغمه یخ و آتش قرار بگیرد، رمان‌های مالازان می باشد. از هر طرفدار پر و پا قرص فانتزی بپرسید، به شما می‌گوید که مالازان جزو بهترین‌های ژانر می‌باشد، و دروغ هم نمی‌گویند. نویسنده استیون اریکسون توانسته دنیایی بسیار پیچیده و خارق‌العاده را خلق کند. همانند بازی تاج و تخت و کتاب‌های دیگر نغمه یخ و آتش، در این کتاب نیز شخصیت‌های بسیاری با نیّت‌های مختلف وجود دارد.

البته باید به این نکته اشاره کرد که همانند چرخ زمان، مالازان نیز بسیار طولانی است. شاید مالازان در حد چرخ زمان نباشد، ولی قطعا از نظر اندازه، از نغمه یخ و آتش طولانی‌تر است. سبک نویسندگی اریکسون نیز می‌تواند برای همه افراد مناسب نباشد. به هر حال اگر دنبال داستانی قوی، طولانی و فوق‌العاده می گردید، مالازان یکی از گزینه‌های مناسب است.

اطلاعاتی بیشتر درباره مالازان:

نویسنده: استیون اریکسون

تعداد کتاب: 10

میانگین امتیاز (از 5): 4.32

وضعیت: به پایان رسیده (مجموعه کلی مالازان کماکان در حال انتشار است)


2. اولین قانون (The First Law)

اولین قانون | پنج کتاب مشابه به بازی تاج و تخت

اولین قانون یکی دیگر از پنج کتاب مشابه بازی تاج و تخت می‌باشد. وقتی که درباره محبوبیت نغمه یخ و آتش حرف می‌زنیم، واقعا منظورمان چیست؟ بسیاری از طرفداران بخاطر شخصیت‌ها عاشق رمان‌ها شدند. بسیاری بخاطر داستان فوق‌العاده آن عاشقش شدند. بسیاری بخاطر فداکاری‌ها، و بسیاری نیز برای خیانت‌ها عاشق آن شده‌اند. خب، شاید برایتان عجیب باشد، ولی فقط بازی تاج و تخت اینگونه نیست.

اولین قانون از نظر اخلاق، و فرهنگ شخصیت‌های داخل آن، از نغمه یخ و آتش نیز بدتر است. نویسنده این سه گانه، کاری با خواننده می کند که می‌خواهید برای شکنجه‌دهندگان دست بزنید، و همچنین بزدلان و روانیان را تشویق کنید. اولین قانون هیچ قهرمانی ندارد. درست مانند بازی تاج و تخت، همه شخصیت‌ها کمبود‌هایی دارند. بعضی از آنها شرورند، ولی زرنگ. در حالیکه بعضی‌ها نجیبند، اما ساده لوح. اگر دنبال تجربه‌ای فوق‌العاده و به یاد ماندنی را دارید، اولین قانون به هیچ عنوان شما را ناامید نمی‌کند.

اطلاعاتی بیشتر درباره اولین قانون:

نویسنده: جو آبرکرامبی

تعداد کتاب: 3

میانگین امتیاز (از 5): 4.24

وضعیت: به پایان رسیده


1. بایگانی نورطوفان (The Stormlight Archive)

آرشیو نور طوفان | پنج کتاب مشابه به بازی تاج و تخت

و حالا بهترین کتاب مشابه بازی تاج و تخت. بایگانی نورطوفان، از آن رمان‌هاییست که مقدر شده در آینده تبدیل به یک اثر کلاسیک شود. همه چیز درباره این رمان‌ها فوق‌العاده است، از دنیایی غریب گرفته تا شخصیت‌های شگفت‌انگیز و داستان خیره‌کننده، هرآنچه از یک داستان انتظار دارید در بایگانی نورطوفان پیدا می‌شود. در حال حاضر، بسیاری از دوستداران فانتزی به بایگانی نورطوفان به چشم یکی از بهترین کتاب‌های فانتزی نوشته شده در طول تاریخ نگاه می‌کنند.

بایگانی نورطوفان هر آن چیزی است که یک طرفدار فانتزی انتظار آن را دارد. این رمان توسط برندون سندرسون در حال نوشته شدن است، نویسنده‌ای که کتاب‌های چرخ زمان را نیز به پایان رساند. بایگانی نورطوفان، قرار است 10 کتاب باشد. در حال حاضر استورم‌لایت یکی از بالاترین امتیازات را برای کتاب‌های فانتزی در اختیار دارد. نمره کتاب دوم این رمان، 4.76 از 5 است. این نمره فوق‌العاده بالا، در حالی می باشد که بیش از 175 هزار نفر به آن رای داده‌اند. بالاترین نمره کتاب‌های نغمه یخ و آتش، کتاب سوم می باشد که امتیازش 4.54 است.

تفاوت برندون سندرسون و جورج آر آر مارتین در چیست؟

با اینکه بایگانی نورطوفان در میان طرفداران فانتزی جای خاصی برای خود باز کرده است، نباید این نکته را از یاد برد که این رمان‌ها هنوز تکمیل نشده‌اند. در حال حاضر، تنها چهار کتاب از این مجموعه ده جلدی منتشر شده است، و ما کماکان باید در انتظار شش جلد دیگر باشیم.

شاید با خود فکر کنید که غیر ممکن است یک نویسنده بتواند این رمان را به اتمام برساند، ولی اینگونه نیست. برندون سندرسون تفاوت بسیار زیادی با جورج آر آر مارتین دارد. او 27 سال از جورج جوان تر است. همچنین، درحالیکه جورج دوست دارد کار خود را در تاریکی و بدون مزاحمت کسی انجام دهد، برندون حتی یک وبسایت دارد که بطور منظم درصد تکمیلی کتابهایش را در آنجا به اشتراک می گذارد. پس اصلا نگران این نباشید که نورطوفان نیز به سرنوشت نغمه یخ و آتش دچار می شود.

اطلاعاتی بیشتر درباره بایگانی نورطوفان:

نویسنده: برندون سندرسون

تعداد کتاب: 4 کتاب اصلی | 1 کتاب فرعی

میانگین امتیاز (از 5): 4.57

وضعیت: در حال انتشار

فردین فقیه‌زاده

مترجم، توسعه‌دهنده‌ی وب، طراح رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری // تلگرام: @FardinFaghihzadeh

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا