چرخ زماننقد و بررسی

نقد و بررسی تجلی اژدها (The Dragon Reborn) – چرخ زمان 3

تجلی اژدها (The Dragon Reborn) نام جلد سوم رمان‌های چرخ زمان (Wheel of Time) به نویسندگی رابرت جردن (Robert Jordan) است. همینطور که می‌دونید، داستان تجلی اژدها ادامه‌ی چشم جهان (The Eye of the World) و شکار بزرگ (The Great Hunt) هستش و بعد از اتفاقات بزرگ اون کتاب رخ میده. قبل از اینکه بخوام نقد و بررسی تجلی اژدها رو شروع کنم باید به این نکته اشاره کنم که این نقد و بررسی شامل اسپویل برای جلد اول، دوم و سوم چرخ زمان هستش، پس اگه از اسپویل شدن خوشتون نمیاد پیشنهاد می‌کنم که از خواندن این نقد و بررسی دست نگه دارید.

نقد و بررسی تجلی اژدها

خلاصه‌ی داستان تجلی اژدها

قبل از اینکه ادامه بدم: بیشتر اتفاقات کتاب توی چند پاراگراف زیر اسپویل میشن، اگه دوست ندارید اسپویل بشید از خواندن این نقد و بررسی خودداری کنید.

اتفاقات تجلی اژدها زمان کمی بعد از اتفاقات شکار بزرگ رخ میده، اواخر کتاب دوم، رند (Rand) به کمک صد یار موفق شد که شانچن (Seanchan) رو از شهر فالم (Falme) فراری بده و به طور رسمی خودشو تجلی اژدها میخونه.

با اینکه رند این کار رو به دلیل اصرارهای شدید مویرِین (Moiraine) انجام میده، اما رند هنوز شک داره که واقعا تجلی اژدهاست یا مویرین داره برای منافع برج سفید (White Tower) از رند سوءاستفاده میکنه.

حالا رند گروهی از پیروان خودش رو داره که قسم خوردن که به لرد اژدها خدمت بکنن. همون اوایل کتاب رند تصمیم میگیره که کمپی که توش بوده رو رها کنه و از پرین (Perrin)، مویرین و بقیه دور بشه. چند فصل ابتدایی کتاب تمرکزش روی پرین هستش، و ما از نگاه او به دنبال پیدا کردن رند هستیم.

هیچکس توی گروه نمیدونه که رند میخواد چیکار بکنه و همگی میترسن که بلایی سر رند بیاد. اواسط کتاب تمرکز میره روی دخترها و مت (Mat). اگوین (Egwene)، اِلِین (Elayne) و ناینیو (Nynaeve)، به همراه مت مریض و وِرین سدای (Verin)، دارن به سمت تار والُن میرن که ابتدا نفرینی که مت داره رو شفا بدن و هم آموزش‌های خودشون رو برای آیزسدای شدن ادامه بدن.

نقد و بررسی تجلی اژدها

مَت و خنجر نفرین شده‌اش

بعد از کلی جادو آیزسدای‌ها موفق میشن که نفرین خنجر رو از مت دور کنن و مت بعد از مدتی به حالت عادی خودش برمیگرده. بعد از اینکه دخترها میفهمن که مت میخواد سریعاً تاروالُن رو ترک کنه، اِلِین از مت درخواست میکنه که پیغامی رو به ملکه مورگیس (Morgase)، مادر اِلِین بفرسته تا اون از نگرانی دربیاد.

در همین هنگام هم آمرلین سیت، به دخترها دستور میده تا شروع به شکار آجاه سیاه (Black Ajah) بکنن. در پایان کتاب هم کل شخصیت‌های داستان به طور اتفاقی به شهر تیر (Tear) میرسن، جایی که رند میخواد برای اینکه مطمئن بشه که واقعاً تجلی اژدهاست، شمشیر معروف به کالاندور (Callandor) رو در دست بگیره. در کتاب پیشگویی‌های اژدها، گفته شده که فقط اژدهای واقعی میتونه کالاندور رو در دست بگیره.

نقد و بررسی تجلی اژدها

خلاصه داستان تموم شد، حالا بیاید به نقد و بررسی تجلی اژدها بپردازیم! کتاب تجلی اژدها، اولین کتابی هستش که تمرکز از روی رند برداشته میشه، و رابرت جردن نشون میده که دنیای چرخ زمان از تفکرات و چیزی که یک نفر میبینه خیلی بزرگتر هستش.

این کتاب برای من از دو کتاب قبلی بهتر بود، با اینکه من از رند به عنوان یک شخصیت خوشم میاد ولی از یک جهت بودن داستان هم زیاد خوشم نمیومد، با اینکه از ابتدا چرخ زمان شخصیت‌های مختلفی داشت، ولی ما هیچوقت به اندازه‌ی کافی باهاشون ارتباط برقرار نکرده بودیم که عاشقشون بشیم.

این کتاب باعث شد که برای باقی شخصیت‌ها احترام خیلی بیشتری قائل بشم. یکی از بهترین پیشرفت‌ها رو به نظر من مت داشت. مت قبل از تجلی اژدها چیزی بیشتر از یه شخصیت فرعی نبود، ولی توی این کتاب رابرت جردن نشون داد که مت چقدر شخصیت پیچیده و دوست‌داشتنی هستش.

یکی از بهترین صحنه‌های چرخ زمان هم توی همین جلد رخ میده. مت با گالاد (Galad) و گاوین (Gawyn) (دو برادر اِلِین) یه مبارزه‌ی دوستانه انجام میده و به تنهایی یه جوری کتکشون میزنه که من وقتی داشتم اون فصلو میخوندم نزدیک بود بلند بلند فریاد بزنم.

این کتاب همچنین توضیح بیشتری درباره‌ی اثرات تاویرِن بودن میده. در طول دنبال کردن‌های پرین برای رند، پرین از شهرهایی رد میشه که رند ازشون رد شده، و میفهمه که به دلیل بودن رند توی اون دهکده، اتفاقات عجیبی رخ داده.

توی یه شهر در عرض یه روز چندین عروسی پشت سر هم اتفاق افتاده، بچه‌ها از چند صد متری افتادن و چیزیشون نشده، و زمان‌هایی هم که چیزیشون نباید میشد، مرده بودن. از اون طرف هم مت میفهمه که شانس عجیبی توی قمار بازی داره و بعضی وقتها چندده بار پشت سر هم بازی‌هارو میبره.

کلام پایانی

در کل باید گفت که تجلی اژدها یه ادامه‌ی خیلی خوب برای چرخ زمان بود. داستان به طرز قابل توجهی به جلو رفت و شخصیت‌های دیگه هم بجز رند پیشرفت‌های چشمگیری داشتن. امیدوارم که از نقد و بررسی The Dragon Reborn لذت برده باشید. منتظر نقد و بررسی جلدهای بعدی باشید.

امتیاز فانتزیا

سبک نویسندگی - 7.5
پیشرفت شخصیت‌ها - 8.5
پیشرفت داستان - 9
پایان - 9

8.5

امتیاز کلی

تجلی اژدها ادامه‌ای عالی برای چرخ زمان بود.

امتیاز کاربران: 5 ( 2 رای)

فردین

مترجم، توسعه‌دهنده‌ی وب، طراح رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری // تلگرام: @TheOneNearTheDawn و @Phardiiin

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا