چرخ زماننقد و بررسی

نقد و بررسی شکار بزرگ (The Great Hunt) – چرخ زمان 2

چند ماه پیش، نقد و بررسی کتاب اول مجموعه عظیم چرخ زمان (The Wheel of Time) رو قرار دادم. و حالا نوبت به کتاب دوم رسیده. حدود یک ماه پیش، بعد از خواندن چندین ساعته و روزانه شکار بزرگ (The Great Hunt)، تونستم بعد از تقریبا دو هفته کتاب رو تمومش بکنم. در حال حاضر دارم کتاب ششم یعنی ارباب آشفتگی (Lord of Chaos) رو میخونم و باید بگم که کاملا غرق داستان شدم و مطمئنم که برای تمام کتاب ها نقد و بررسی مینویسم. قبل از ادامه دادن باید هشدار بدم که این نقد و بررسی شامل اسپویل برای کتاب اول و ابتدای کتاب دوم هست. امیدوارم از نقد و بررسی شکار بزرگ لذت ببرید.

شکار بزرگ (The Great Hunt) مثل کتاب قبل از خودش، یعنی چشم جهان، به خوبی تونست که توجه منو به خودش جلب کنه، من معمولا عادت دارم که اواسط خواندن کتابی، به چیز دیگه‌ای فکر کنم و توجهم رو به اتفاقات کتاب از دست بدم، ولی شکار بزرگ به ندرت به من همچین اجازه‌ای می‌داد. داستان کتاب فوق‌العاده درگیر کننده هستش و می‌تونه خواننده رو به خوبی جذب کنه.

داستانی خیره کننده

شکار بزرگ، مدت کمی بعد از اتفاقات کتاب اول، یعنی چشم جهان (The Eye of the World) اتفاق میوفته. رند آل ثور (Rand al’Thor) به همراه پرین (Perrin)، مت (Mat)، ایگوین (Egwene)، ناینیو (Nynaeve)، مویرین (Moiraine) و لن (Lan) در شهر فال دارا (Fal Dara) هستن. رند مدتی میشه که با خبر شده که میتونه از نیروی یگانه (One Power) استفاده کنه، و میخواد هرچه سریعتر خودشو از دوستاش دور کنه.

مردهایی که میتونن از نیروی یگانه استفاده کنن به دلایلی بعد از مدتی دیوانه میشن. رند می‌خواد از دوستاش در برابر خودش محافظت کنه و برای پیشگیری از صدمه زدن به دوستاش، رند میخواد که از فال دارا خارج بشه. رند تا قبل از این ماجراجویی‌ها هیچوقت از دهکده خودشون بیرون نرفته بود و به همین دلیل یه جورایی میترسه که از دوستاش دور بشه و به تنهایی توی این دنیای بزرگ زندگی کنه. توی این کتاب، رند کاملا امیدش به زندگی رو از دست داده و تقریبا مطمئنه که بعد از یکی دو سال میمیره.

شکاری بزرگ برای شیپور والیر

قبل از اینکه قهرمانان داستان بتونن کمی استراحت بکنن، نوچه ها و سربازان تاریکی، ترولاک‌ها (Trolloc) و میدرال‌ها (Myrddral) به فال دارا حمله میکنن و موفق میشن که شیپور والیر (Horn of Valere) و خنجر مت رو بدزدن. این در حالیه که آمرلین سیت (Amyrlin Seat)، حکمران آیس سدای‌ها (Aes Sedai) به شهر فال دارا اومده و به رند اعلام میکنه که رند در واقع اژدهای دوباره متولد شده (The Dragon Reborn) هستش و باید لشکر انسانیت رو در مقابل تاریکی و شیطان (Shai’tan) هدایت کنه.

رند حرف آمرلین سیت رو باور نمیکنه و به خودش قول میده که اجازه نده توسط هیچکسی کنترل بشه. برای دور شدن از آیس سدای ها، رند تصمیم میگیره که به گروهی که به باز پس‌گیری شیپور والیر اختصاص داده شدند بپیونده و همچنین خنجر دوستش مت رو هم براش پیدا کنه، چونکه مت به شدت برای زنده موندن به خنجر نیاز داره. طبق افسانه ها، شیپور والیر میتونه قهرمان های مرده عصر های مختلف رو برای مدتی کوتاه به زندگی برگردونه، و طبق پیش گویی ها، به اژدها برای شکست شیطان کمک بکنه.

در حالیکه رند، مت، لویال (Loial) و پرین راهی پیدا کردن شیپور و خنجر میشن. ناینیو (Nynaeve) و اگوین (Egwene) به همراه مویرین و آمرلین سیت راهی شهر تار والون (Tar Valon) میشن تا به عنوان آیس سدای آموزش ببینن. داستان کتاب از این هم بهتر میشه. توی این کتاب، شخصیت ها کم کم به دنبال پیدا کردن راه خودشون هستند و به آرومی سعی میکنن که یه جایی برای خودشون توی قلب داستان پیدا کنن. البته تمرکز اصلی این کتاب اکثرا روی رند هستش ولی شخصیت های مونث داستان هم که حالا از شخصیت اصلی دور هستن، داستانی برای گفتن دارن که بسیار جالب هستش.

ادامه‌ای عالی برای چرخ زمان

شکار بزرگ، با چشم جهان، تفاوت های بسیار قابل توجهی داشت. کتاب اول چرخ زمان، به دلیل پرطرفدار بودن ارباب حلقه ها در دوره انتشار (سال 1990 میلادی)، شباهت های زیادی با شاهکار تالکین داشت. ولی رابرت جردن توی این کتاب ثابت میکنه که داستان چرخ زمان شباهت های آنچنانی با ارباب حلقه ها نداره و به تنهایی داستانی فوق العاده قوی و قابل قبول هستش.

اکثر داستان شکار بزرگ (The Great Hunt) در اصل قرار بود که در کتاب اول جای بگیره، ولی به دلیل حجم عظیم کتاب اول و دوم، انتشار این دو کتاب به عنوان یک کتاب غیر منطقی به نظر میرسید و به همین دلیل رابرت جردن (Robern Jordan)، اونا رو به دو کتاب تقسیم کرد.

در کل باید اعتراف کنم که از شکار بزرگ خیلی راضی بودم. اگه از طرفدارهای فانتزی هستید، به هیچ عنوان از خواندن چرخ زمان دریغ نکنید.

امتیاز فانتزیا

داستان - 8.8
سبک نویسندگی - 7.5
توسعه شخصیت ها - 8
سیستم جادو - 9.5

8.5

امتیاز کلی

شکار بزرگ بسیار عالی بود.

User Rating: Be the first one !
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *