چرخ زماننقد و بررسی

نقد و بررسی شکار بزرگ (The Great Hunt) – جلد دوم چرخ زمان

چند ماه پیش، نقد و بررسی کتاب اول مجموعه‌ی عظیم چرخ زمان (The Wheel of Time) رو منتشر کردم. و حالا نوبت به کتاب دوم رسیده. حدود یک ماه پیش، بعد از خواندن روزانه‌ی شکار بزرگ (The Great Hunt)، تونستم بعد از تقریباً دو هفته کتاب رو تمومش کنم. قبل از ادامه دادن باید هشدار بدم که این نقد و بررسی شامل اسپویل برای کتاب اول و ابتدای کتاب دوم می‌شه. امیدوارم از نقد و بررسی شکار بزرگ لذت ببرید.

شکار بزرگ (The Great Hunt) مثل کتاب قبل از خودش، یعنی چشم جهان، به خوبی تونست که توجه من رو به خودش جلب کنه، من معمولاً عادت دارم که اواسط خواندن کتابی، به چیز دیگه‌ای فکر کنم و توجهم رو به اتفاقات کتاب از دست بدم، ولی شکار بزرگ به ندرت به من همچین اجازه‌ای می‌داد. داستان کتاب فوق‌العاده دجذاب هستش و خیلی خوب می‌تونه فکر و ذکر خواننده رو معطوف خودش کنه.

داستانی خیره‌کننده

شکار بزرگ، مدت کمی بعد از اتفاقات کتاب اول، یعنی چشم جهان (The Eye of the World) اتفاق می‌افته. رند آل‌ثور (Rand al’Thor) به همراه پرین (Perrin)، مت (Mat)، اگوین (Egwene)، ناینیو (Nynaeve)، مویرین (Moiraine) و لن (Lan) در شهر فال دارا (Fal Dara) هستن. رند مدتی می‌شه که با خبر شده که میتونه از نیروی یگانه (One Power) استفاده کنه، و می‌خواد هرچه سریع‌تر خودش رو از دوستانش دور کنه تا مبادا بلایی سرشون بیاره.

مردهایی که می‌تونن از نیروی یگانه استفاده کنن به دلایلی بعد از مدتی دیوانه می‌شن. رند می‌خواد از دوستاش در برابر خودش محافظت کنه و برای پیشگیری از صدمه زدن به دوستاش، می‌خواد که از فال دارا خارج بشه. رند تا قبل از این ماجراجویی‌ها هیچ‌وقت از دهکده‌ی خودشون بیرون نرفته بود و به همین دلیل یه جورایی می‌ترسه که از دوستاش دور بشه و به تنهایی توی این دنیای بزرگ زندگی کنه. توی این کتاب، رند کاملاً امیدش به زندگی رو از دست داده و تقریبا مطمئنه که بعد از یکی دو سال می‌میره.

شکاری بزرگ برای کرنای والیر

قبل از این‌که قهرمانان داستان بتونن کمی استراحت کنن، نوچه‌ها و سربازان تاریکی، ترولاک‌ها (Trolloc) و مورددرال‌ها (Myrddral) به فال دارا حمله میکنن و موفق می‌شن که کرنای والیر (Horn of Valere) و خنجر مت رو بدزدن. این در حالیه که آمرلین سیت (Amyrlin Seat)، حکمران آیز سدای‌ها (Aes Sedai) به شهر فال دارا اومده و به رند اعلام میکنه که رند در واقع تجلی اژدها (The Dragon Reborn) هستش و باید لشکر انسانیت رو در مقابل تاریکی و شیطان (Shai’tan) رهبری کنه.

رند حرف آمرلین سیت رو باور نمی‌کنه و به خودش قول میده که اجازه نده توسط هیچ‌کسی کنترل بشه. برای دور شدن از آیس سدای ها، رند تصمیم می‌گیره که به گروهی که به باز پس‌گیری شیپور والیر اختصاص داده شدند بپیونده و همچنین خنجر دوستش مت رو هم براش پیدا کنه، چون مت به شدت برای زنده موندن به خنجر نیاز داره. طبق افسانه‌ها، کرنای والیر می‌تونه قهرمان‌های مرده‌ی عصر‌های مختلف رو برای مدتی کوتاه به زندگی برگردونه، و طبق پیش‌گویی‌ها، به اژدها برای شکست شیطان خواهند کرد.

درحالی‌که رند، مت، لویال (Loial) و پرین راهی پیدا کردن کرنا و خنجر می‌شن. ناینیو (Nynaeve) و اگوین (Egwene) به همراه مویرین و آمرلین سیت راهی شهر تار والون (Tar Valon) می‌شن تا به عنوان آیز سدای آموزش ببینن. داستان کتاب از این هم بهتر می‌شه. توی این کتاب، شخصیت‌ها کم کم به دنبال پیدا کردن راه خودشون هستند و به آرومی سعی می‌کنن که یه جایی برای خودشون توی قلب داستان پیدا کنن و از نظر داستانی از زیر سایه‌ی رند در بیان. البته تمرکز اصلی این کتاب اکثراً روی رند هستش ولی شخصیت‌های مونث داستان هم که حالا از شخصیت اصلی دور هستن، داستانی برای گفتن دارن که بسیار جالب هستش.

ادامه‌ای عالی برای چرخ زمان

شکار بزرگ، با چشم جهان، تفاوت های بسیار قابل توجهی داشت. کتاب اول چرخ زمان، به دلیل پرطرفدار بودن ارباب حلقه‌ها در زمانانتشار (سال 1990 میلادی)، چندین شباهت با شاهکار تالکین داشت. ولی رابرت جردن توی این کتاب ثابت می‌کنه که داستان چرخ زمان شباهت‌های آن‌چنانی‌ای هم با ارباب حلقه‌ها نداره و به تنهایی داستانی فوق‌العاده قوی و قابل قبول هستش.

اکثر داستان شکار بزرگ (The Great Hunt) در اصل قرار بود که در کتاب اول جای بگیره، ولی به دلیل حجم عظیم کتاب اول و دوم، انتشار این دو کتاب به عنوان یک کتاب غیر منطقی به نظر می‌رسید و به همین دلیل رابرت جردن (Robern Jordan)، اونا رو به دو کتاب تقسیم کرد.

در کل باید اعتراف کنم که از شکار بزرگ خیلی راضی بودم. به عنوان جلد دوم مجموعه‌ای چهارده جلدی (و یک جلد فرعی)، تونست به زیبایی آروم‌آروم به شخصیت‌های غیر رند هم مقداری رنگ‌ولعاب بده، گرچه باید اعتراف کنم که چرخ زمان به عقیده‌ی من (و خیلی از افراد دیگه‌ای که چرخ زمان رو خواندن)، این مجموعه فقط از جلد چهارمه که واقعاً شاهکار بودن خودش رو به رخ می‌کشه. اگر از طرفداران فانتزی هستید، به هیچ عنوان خواندن چرخ زمان رو از دست ندید.

امتیاز فانتزیا

شخصیت‌ها - 8.5
داستان - 8
محیط و جهان‌سازی - 10
حس‌وهوای داستان - 9
جذابیت - 8
سبک نویسندگی - 8.5
لذت کلی - 8

8.6

امتیاز کلی

شکار بزرگ بسیار عالی بود.

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

فردین فقیه‌زاده

مترجم، توسعه‌دهنده‌ی وب، طراح رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری // تلگرام: @FardinFaghihzadeh

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا