معرفی

15 مجموعه گریم‌دارک برتر که باید بخوانید

گریم‌دارک از آن شاخه‌های فانتزی است که مناسب همگان نیست. این ژانر بیشتر روی بدی تمرکز دارد تا خوبی. همیشه مثل است که نویسنده بدبینی بسیار بزرگ است و به‌جز بدی دنیا چیز دیگری نمی‌بیند. ولی گریم‌دارک صرفاً در بدی خلاصه نمی‌شود. مجموعه‌های گریم‌دارک اغلب اوقات پیچیده‌ترین شخصیت‌ها را دارند، افرادی که اهداف‌شان صرفاً در خوبی و بدی خلاصه نمی‌شوند. زمانی‌که داستان‌تان مملو از چنین افرادی است، داستان و جهان کتاب نیز خودبه‌خود تغییر می‌کنند. در ادامه 15 مجموعه گریم‌دارک برتر که باید بخوانید را آورده‌ایم. توجه کنید که این فهرست صرفاً انتخاب شخصی ما است، مجموعه‌ها و کتاب‌های گریم‌دارک بسیار بیشتری وجود دارند که ممکن است برای شما لذت‌بخش‌تر باشند، ولی در ادامه مجموعه‌هایی آورده شده‌اند که معمولاً توسط خوانندگان به عنوان گریم‌دارک‌هایی قدرتمند تلقی می‌شوند.

15. قصه‌های قوم (Tales of the Kin)

کاور مجموعه قصه‌های قوم (The Tales of the Kin) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

اگر طرفدار فانتزی‌هایی هستید که در زیرزمین شهرهای شلوغ اتفاق می‌افتد و شامل شخصیت‌هایی مانند دلالان، قاتلان، شمشیرزنان، و ساحران می‌شود، احتمالاً از قصه‌های قوم لذت ببرید. این مجموعه کمی مشابه به مجموعه فرشته شب برِنت ویکس است، ولی اکشن بسیار کم‌تری دارد و در یک شهر اتفاق می‌افتد. داستان به خوبی گفته شده است، همچنین چند شخصیت عمیق وجود دارند که کم‌کم شما را شیفته خود می‌کنند. اگر از اثار برِنت ویکس، مایکِل سالیوان، و اسکات لینچ خوش‌تان می‌آید، احتمالاً این مجموعه نیز به دل‌تان بنشیند. این مجموعه همانند ادغامی از اثار این سه نویسنده است.

 • تعداد جلد: 2
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 4.07 از 5

14. جنگ ملکه سرخ (The Red Queen’s War)

کاور مجموعه جنگ ملکه سرخ (The Red Queen's War) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

مارک لاورِنس استاد گریم‌دارک است، و درحالی‌که مجموعه دیگر این نویسنده، امپراطوری شکسته، زندگی شخصیتی را دنبال می‌کند که در نهایت به یک ارباب تاریکی تبدیل می‌شود، جنگ ملکه سرخ شخصیتی احمق، بی‌اخلاق و بی‌مصرف را دنبال می‌کند.
حال چرا جنگ ملکه سرخ چنین داستان گریم‌دارک دوست‌داشتنی‌ای است؟ به این دلیل است که این داستان، ایده یک شخصیت قهرمان را با شخصیتی جایگزین می‌کند که برای نبرد کاملاً بی‌مصرف است، صرف نظر از اینکه چقدر سیرت در پشت آن وجود داشته باشد. ما جهان را از طریق چشمان «جالان» می‌بینیم، و طرز فکر او در فانتزی بسیار منحصربه‌فرد است. او به‌جای اینکه به سرنوشت جهان یا چنین چیزهای وسیعی اهمیت دهد، بیشتر ترجیح می‌دهد زنان را دنبال کند و یا از طلب‌کاران بگریزد. ولی زمانی که او به صورت جادویی به وایکینگی بی‌رحم پیوند می‌خورد، همه‌چیز جالب‌تر می‌شود.

 • تعداد جلد: 3
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 4.21 از 5

15 مجموعه گریم‌دارک برتر

13. سرگذشت تبعیدی‌ها (The Chronicles of the Exile)

کاور مجموعه سرگذشت تبعیدی‌ها (The Chronicles of the Exile) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

مارک تُرنِر در سال 2015 با اولین رمانش پا به ژانر فانتزی گذاشت، به هنگام سقوط بهشت‌ها، که ادغام خوبی از فانتزی والا و گریم‌دارک بود. کتاب دوم این مجموعه، شکارچیان اژدها، در دنیایی مشابه رخ می‌دهد، ولی با داستانی مستقل و شخصیت‌هایی جدید. کتاب سوم، موج سرخ، هر دو کتاب قبلی را در داستانی گریم‌دارک گردهم می‌آورد و خیلی راحت می‌توان گفت از دو کتاب پیشین بهتر است.
مارک تُرنِر شخصیت‌های فراوان داستان را با مهارت کنترل می‌کند. شخصیت‌های او مشتی از قاتلان، دزدان دریایی، جنگجویان درهم‌شکسته، و نجیب‌زادگان نفرین‌شده هستند، و هرکدام از شخصیت‌ها آن‌چنان عمیق و پیچیده‌اند که انگار یک رمان کامل درباره آنان نوشته شده است. شخصیت‌ها همگی خاکستری هستند، جهان مملو از جادو و رمز و راز است، و خدایان با جان فناپذیران بازی می‌کنند.

 • تعداد جلد: 3
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 3.96 از 5 (این مجموعه به مراتب ناشناخته است و کل مجموعه تنها حدود 1350 رای دارد)

12. حرام‌زاده نجیب (The Gentleman Bastard)

کاور مجموعه حرام‌زاده نجیب (The Gentleman Bastard) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

این مجموعه ادغامی تمام‌عیار از فانتزی حماسی، کمدی، و گریم‌دارک است. و چه کسی از داستانی خوب درباره دزدی بدش می‌آید؟ در کل مجموعه حس و حال بسیار تیره و تاری دارد، ولی لحظاتی نیز در کتاب‌ها وجود دارد که باعث می‌شوند برای چند جمله هم که شده داستان تاریک حرامزاده نجیب را از یاد ببرید و لبخندی بزنید. اسکات لینچ یکی از بهترین نویسندگان این ژانر است و نثرش نیز بسیار خنده‌دار و قدرتمند است. پس اگر به‌دنبال مجموعه گریم‌دارکی می‌گردید که بسیار خوب نوشته شده است، کلی شخصیت در خود دارد، مقداری کمدی در لابه‌لای داستان تیره آن دیده می‌شود، و داستانی منحصربه‌فرد دارد، احتمالاً مجموعه بهتری از حرامزاده نجیب نیابید.

 • تعداد جلد: 7 (3 جلد منتشر شده)
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 4.22 از 5

15 مجموعه گریم‌دارک برتر

11. فارسیر (Farseer)

کاور مجموعه فارسیر (Farseer) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

چگونه داستانی که درباره شاگرد یک قاتل است می‌تواند گریم‌دارک نباشد؟ جواب ساده است، نمی‌تواند. این سه‌گانه به اعتقاد بسیاری یکی از بهترین شخصیت‌پردازی‌ها را دارد.
داستان درباره شخصیتی به نام FitzChivarly است، پسر حرامزاده یک شاهزاده، که فردی طرد شده از دربار تصمیم می‌گیرد بهترین گزینه برای او این است که مردم را بکشد. این مجموعه در واقع داستان بسیار تاریکی دارد، داستانی درباره پسرکی که بودنش باعث شرمساری دربار است، و به همین دلیل از پسرک بیچاره متنفرند. ما فیتز را از کودکی تا بزرگسالی دنبال می‌کنیم، از روابطش با دیگران گرفته تا رشدش به عنوان یک شخصیت. همه این‌ها دست در دست هم می‌دهند تا عمقی به داستان بدهند که کتاب‌های معدودی از آن برخوردارند. این مجموعه درباره نبردهای بزرگ نیست، بلکه داستانی است درباره مرد شدن یک پسرک. فارسیر در واقع بخشی از مجموعه بزرگ‌تری به نام Realm of the Elderlings است.

 • تعداد جلد: 3
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 4.18 از 5

10. اعمال کین (The Acts of Caine)

کاور مجموعه اعمال کین (The Acts of Caine) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

اعمال کِین خونین، خشن و بی‌رحم است و داستانی بسیار منحصربه‌فرد دارد. استووِر (نویسنده این مجموعه) قبل از اینکه گریم‌دارک چنین ژانر پرطرفداری شود در حال نوشتن آن بود. جهان، داستان و شخصیت‌های این نویسنده دقیقاً مشابه گریم‌دارک‌های نوین نیستند. به اعمال کِین به عنوان یک شاخه جداگانه از گریم‌دارک فکر کنید. ولی بسیاری از عناصر گریم‌دارک در این مجموعه مشاهده می‌شوند، از ضدقهرمانان تا محیطی خشن گرفته تا شخصیت‌هایی که بیشتر کار بد انجام می‌دهند تا خوب. شخصیت‌های این مجموعه سرشت مبهمی دارند و شخصیت‌های اصلی داستان نیز می‌میرند. این فانتزی‌ای بدون وجدان است. اعمال کین یکی از سرگرم‌کننده‌ترین گریم‌دارک‌هاست.

 • تعداد جلد: 4
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 4.07 از 5

15 مجموعه گریم‌دارک برتر

9. پست شهر (Low Town)

کاور مجموعه پست شهر (Low Town) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

پست شهر کاری متفاوت است که فانتزی را به روشی تازه معرفی می‌کند. اگر در انتظار گریم‌دارکی در حد جو آبرکرامبی هستید —گروه بزرگی از قهرمانان برانداز شده— پست شهر مناسب شما نیست، این مجموعه این‌گونه نیست. زمینه داستانی پست شهر پر از عناصر نویر (Noir) است. پست شهر کاملاً درباره فقر، جنایات، مخدرات، و تمام آن چیزهای دیگری است که عاشق خواندن درباره‌اش هستید ولی نمی‌خواید در آن زندگی کنید. قهرمان داستان فردی سرسخت است که در خیابان‌ها بزرگ شده است. او مواد مخدر می‌فروشد و استفاده می‌کند و بیشتر از کمی کارهای بد در زندگی‌اش انجام داده است، ولی به مرور زمان و با خواندن بیشتر داستان درمی‌آبید که او کاملاً هم بد نیست. برای داستانی حیرت‌انگیز که در نهایت درباره رستگاری است، پست شهر ممکن است انتخاب بدی نباشد.

 • تعداد جلد: 3
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 4.08 از 5

8. حماسه اِلریک (The Elric Saga)

کاور مجموعه حماسه اِلریک (The Elric Saga) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

چندین داستان درباره زالی معتاد که روحش را برای قدرت معامله کرده است، اِلریک می‌تواند خوانش قدرتمندی باشد. این داستان‌ها ژانر شمشیر و ساحری را به جهتی جدید برده و به آن عمق می‌دهند. درحالی‌که اِلریک به روش نوین گریم‌دارکی که توسط آبرکرامبی معروف شده‌اند نوشته نشده است، ولی بدون شک عناصر گریم‌دارک در حماسه اِلریک وجود دارد. جای غافلگیری نیست، چون کتاب‌های مایکل مورکاک در کل بر روی ژانر فانتزی نفوذ بسیاری داشته و بسیاری از نویسندگان نوین از کارهای او الهام گرفته‌اند.

 • تعداد جلد: 12
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 3.87 از 5

15 مجموعه گریم‌دارک برتر

7. شاهزاده هیچ (The Prince of Nothing)

کاور مجموعه شاهزاده هیچ (The Prince of Nothing) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

شاهزاده هیچ، نام سه‌گانه‌ای به قلم آر. اسکات بِیکر است. این مجموعه بخش کوچک‌تری از مجموعه‌ای به نام «دومین آخرالزمان» است. این سه‌گانه به قدرت رسیدن شخصی به نام «آناسوریمبور کِلهوس» را بازگو می‌کند، جنگجویی رهبانی و قدرتمند که جنگ مقدس را به همراه قلب و ذهن رهبرانش، در اختیار می‌گیرد. ویژگی کلیدی‌ای که شاهزاده هیچ را از داستان‌های پیشین خود متمایز می‌کند، اهمیت فلسفه در داستان است. داستان، شخصیت‌ها، و محیط داستان همگی به فلسفه‌های خاص داستان متصل شده‌اند.
نویسنده اشاره کرده که شاهزاده هیچ از اثرات جی. آر. آر. تالکین و فرانک هربرت الهام گرفته شده است.

 • تعداد جلد: 3
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 3.89 از 5

6. امپراطوری زرشکی (The Crimson Empire)

کاور مجموعه امپراطوری زرشکی (The Crimson Empire) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

الکس مارشال (نویسنده سه‌گانه امپراطوری زرشکی) کتاب اول را با یک قتل‌عام آغاز می‌کند، و اتفاقات از آنجا به بعد تنها خونی‌تر و خونی‌تر می‌شوند. داستان، ماجراجویی‌های زنی بازنشسته به نام زوسیا را دنبال می‌کند و پنج دشمن او را گردهم می‌آورد تا او بتواند از آنانی که جرئت کردند حتی به مقدار اندکی او را آزار دهند، انتقام بگیرد.
داستان درباره قهرمانی است که دیگر در بهترین دوران خودش نیست و در حال انجام آخرین کارش است، چنین وعده‌ی داستانی برای عاشقان گریم‌دارک همانند موسیقی برای گوش‌هاست، و مجموعه امپراطوری زرشکی آن را به زیبایی انجام می‌دهد.

 • تعداد جلد: 3
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 3.91 از 5

15 مجموعه گریم‌دارک برتر

5. سرزمینی مناسب قهرمانان (A Land Fit for Heroes)

کاور مجموعه سرزمینی مناسب قهرمانان (A Land Fit for Heroes) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

ریچارد مورگان، با سه‌گانه‌اش سطح جدیدی از تندخویی را به فانتزی والا می‌آورد. این سه‌گانه تقریباً هر آنچه از یک فانتزی انتظار دارید را برانداز می‌کند. قهرمان داستان هم‌جنس‌باز است و این مجموعه احتمالاً یکی از تیره‌ترین و خشن‌ترین مجموعه‌های گریم‌دارک است. تا زمانی که این مجموعه را شروع نکنید نمی‌فهمید که چقدر تاریک و دلگیر است. بعضی از خوانندگان ممکن است نتوانند از پس آن بر بیایند، به همین دلیل اگر قبلاً گریم‌دارک نخوانده‌اید، سرزمینی مناسب قهرمانان ممکن است آن‌چنان هم مناسب شما نباشد.

 • تعداد جلد: 3
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 3.91 از 5

4. نغمه یخ و آتش (A Song of Ice and Fire)

کاور مجموعه نغمه یخ و آتش (A Song of Ice and Fire) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

اگر از قبل با فانتزی آشنایی دارید، احتمال زیاد حداقل نام نغمه یخ و آتش را شنیده‌اید. این مجموعه بدون شک یکی از شناخته‌ترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های فانتزی است. و کاملاً هم مستحق آن است، نغمه یخ و آتش می‌تواند هر خواننده‌ای را عاشق خود کند. از جهان گرفته تا تاریخ و شخصیت‌ها و داستان همگی مثال‌زدنی هستند. این مجموعه همچنین می‌تواند بسیار دلگیر هم باشد. اتفاقاتی در این مجموعه رخ می‌دهد که می‌تواند حتی قلب سنگ‌دل‌ترین افراد را هم بشکند. ولی قبل از این‌که نغمه را شروع کنید به شما هشدار می‌دهم: این مجموعه تکمیل نشده است، و احتمالاً برای سالیان سال هم تکمیل نخواهد شد (اگر هرگز تکمیل شود). اگر می‌توانید مدت طولانی‌ای برای دو جلد نهایی منتظر بمانید، حتماً نغمه را بخوانید.

 • تعداد جلد: 7
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 4.37 از 5

15 مجموعه گریم‌دارک برتر

3. مالازان (Malazan)

کاور مجموعه مالازان (Malazan) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

مجموعه‌ای که هیبت آن می‌تواند هر خواننده‌ای را به خود بلرزاند. مالازان از آن مجموعه‌هایی‌ست که باید خیلی دل و جرئت داشته باشید تا بتوانید آن را شروع کنید. این مجموعه به معنای واقعی کلمه یک فانتزی والا است. با شخصیت‌هایی بی‌شمار، داستانی که چندین قرن را پوشش می‌دهد، و جهانی که هر مجموعه دیگری در برابرش زانو می‌زند. اریکسون و اسلمونت غولی را ساخته‌اند که توانسته است حتی چرخ زمان را نیز کنار بزند. این مجموعه تا به حال از 5 میلیون کلمه عبور کرده و هنوز هم پایان نیافته است. تا به این لحظه چند مجموعه مختلف در جهان مالازان نوشته شده است که بزرگ‌ترین آن Book of the Fallen است. حال بماند که نثر این مجموعه نیز می‌تواند کابوسی برای آنانی باشد که زبان‌شان چیزی به‌جز عالی است. اگر به دنبال چالشی درست و حسابی می‌گردید، مالازان غول مرحله آخر است!

 • تعداد جلد: 19
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 4.21 از 5

2. امپراطوری شکسته (The Broken Empire)

کاور مجموعه امپراطوری شکسته (The Broken Empire) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

اگر از گریم‌دارک خوش‌تان می‌آید، احتمالاً امپراطوری شکسته را خوانده‌اید. اگر نخوانده‌اید، هر چه دارید زمین بگذارید و بروید این مجموعه را بخوانید. این سه‌گانه قادر است از حد و مرزهای گریم‌دارک فراتر رفته و این ژانر را در جهات جدید گسترش دهد، مخصوصاً وقتی‌که درباره ضدقهرمانان حرف می‌زنیم. این سه‌گانه داستانی بسیار جذاب ولی دلگیر دارد، با شخصیتی که بدی از کارهایش می‌بارد، ولی به هر حال نمی‌توانیم دست از طرفداری از او بگیریم. این مجموعه نشان می‌دهد که یک گریم‌دارک نوین چگونه است.

 • تعداد جلد: 3
 • میانگین امتیاز در گودریدز: 4.10 از 5

1. قانون نخست (The First Law)

کاور مجموعه قانون نخست (The First Law) | 15 مجموعه گریم‌دارک برتر

جو آبرکرامبی، نویسنده مجموعه قانون نخست، اولین فردی نبود که گریم‌دارک نوشت، آخرین فرد هم نخواهد بود، ولی زمانی‌که حرف از گریم‌دارک می‌شود، آنانی که علاقمند به این ژانر هستند مستقیم به سوی کتاب‌های آبرکرامبی اشاره می‌کنند. قانون نخست در واقع چند مجموعه است. این مجموعه (به طور دقیق‌تر، سه‌گانه نخست) تقریباً تمام انتظارات داستانی‌ای که در ارباب حلقه‌ها توسط تالکین ایجاد شده بودند را برانداز می‌کند. قانون نخست وحشیگری‌های بی‌امان، شخصیت‌هایی با سیرت مبهم، جهانی بی‌توجه به خشونت و طعنه‌های تند و تیز شخصیت‌ها را با هم ادغام می‌کند تا در نهایت مجموعه‌ای خلق شود که برای بسیاری در نوک قله‌ی کتاب‌های گریم‌دارک قرار دارد. اگر می‌خواهید گریم‌دارک بخوانید، این مجموعه احتمالاً باید در بالای فهرست‌تان باشد.

 • تعداد جلد: 10
 • میانگین نمره در گودریدز: 4.30 از 5

این هم از 15 مجموعه گریم‌دارک برتری که باید بخوانید، امیدواریم از مقاله لذت برده باشید.

فردین

مترجم، توسعه‌دهنده‌ی وب، طراح رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری // تلگرام: @TheOneNearTheDawn و @Phardiiin

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا