چرخ زمان

سریال چرخ زمان – جایگزینی شایسته برای بازی تاج و تخت

سریال چرخ زمان می‌‌تواند جایگزینی شایسته برای بازی تاج و تخت باشد، نه ارباب حلقه‌ها! همین ده سال پیش، هیچ‌کدام از استودیوها تمایلی به سرمایه‌گذاری بر روی ژانر فانتزی نداشتند، و کاملاً هم حق داشتند! هزینه ساخت این سریال‌ها بسیار بالا است و همچنین امکان شکست خوردن آنها نیز بالا بود، اما سریال بازی تاج و تخت تاثیر شگفت‌انگیزی برای فیلم و سریال‌های فانتزی داشت.

هر چه می‌خواهید درباره‌ی پایان بازی تاج و تخت (Game of Thrones) بگویید، ولی هیچ‌کس نمی‌تواند از این نکته غافل شود که بازی تاج و تخت سریال بسیار پرطرفداری بود و به دلیل پایان آن، گودالی عظیم در عرصه سینما باقی گذاشته است. گودالی که حال تمامی استودیوهای فیلم‌سازی به فکر پر کردنش هستند. سریال‌هایی مانند ویچر (The Witcher)، و ماندالوریان (The Mandalorian) از آخرین سریال‌هایی هستند که فکر مردم را به خود مشغول کرده‌اند، اما همگی می‌دانند که رقبای دیگری نیز در راه هستند. دو سریالی که می‌توانند به طور کامل صحنه را از آن خود کنند، سریال چرخ زمان، و ارباب حلقه‌ها هستند. هر دو این سریال‌ها توسط آمازون (Amazon) در حال ساخت هستند و طبق شایعات، بودجه‌ای عظیم هم دارند.

جواهری به نام چرخ زمان

طرح کتاب ششم چرخ زمان: ارباب شرارت

بدون شک تمرکز اکثریت برروی ارباب حلقه‌ها (The Lord of the Rings) می‌باشد. ارباب حلقه‌ها داستانی فوق‌العاده پرقدرت و پرطرفدار است و آمازون تصمیم گرفته که سریالی در رابطه با دنیای زمین-میانه (Middle-Earth) خلق کند. این درحالی‌ست که خیلی‌ها از جواهری به نام چرخ زمان که در حال ساخت است خبر هم ندارند! در حالی که همگی انتظار دارند ارباب حلقه‌ها سریال بزرگ بعدی باشد (که به احتمال زیاد خواهد بود)، چرخ زمان سریالی است که پتانسیلی فوق‌العاده بالا دارد.

سریال چرخ زمان (The Wheel of Time)، براساس رمانی با همین نام است. نویسنده آمریکایی، رابرت جردن (Robert Jordan) قرار بود یک سه گانه را خلق کرده و انتشارات تور (Tor Books) نیز آن را منتشر کند. مدیر تور می‌دانست که رابرت جردن دوست دارد کتاب‌های طولانی بنویسد، و به همین دلیل، چرخ زمانی که قرار بود در سه جلد به پایان برسد، به شش جلد رسید. پس از گذشت مدت کوتاهی، جردن خود را غرق ساختن یکی از زنده‌ترین و غنی‌ترین جهان‌های فانتزی، و داستان شخصیت‌هایش کرد. در پایان چرخ زمان با چهارده جلد اصلی، و یک جلد فرعی به پایان رسید.

چرخ زمان نویسنده‌ای فوق‌العاده داشت!

رابرت جردن

متاسفانه رابرت جردن قبل از اتمام شاهکارش، در سال 2007 فوت کرد. بعد از فوت این نویسنده تکرار نشدنی، برندون سندرسون جای خالی رابرت جردن را پر کرد و با استفاده از یادداشت‌های جردن، سه کتاب پایانی چرخ زمان را نوشت. برندون سندرسون هم مانند رابرت جردن به یکی از نویسنده‌های پرطرفدار فانتزی تبدیل شده است و توانسته است شاهکار هایی مانند بایگانی نورطوفان (The Stormlight Archive) و مه‌زاد (Mistborn) را خلق کند.

قبل از موفقیت غیر منتظره بازی تاج و تخت، استودیوها علاقه ای به ولخرجی بر روی سریال‌های فانتزی نداشتند. درحالی‌که بسیاری از سریال‌ها با بودجه‌هایی مانند 1 میلیون دلار برای هر قسمت راضی می بودند، بازی تاج و تخت بودجه ای نزدیک به 6 میلیون دلار برای هر قسمت داشت. رقمی که در فصل آخر به 15 میلیون دلار برای هر قسمت نیز رسید. آمازون بدون شک بودجه‌هایی مشابه برای دو سریال بزرگش دارد. درحالی‌که شایعه شده که بودجه سریال ارباب حلقه‌ها به بودجه فصل آخر بازی تاج و تخت نزدیک است، بدون شک بودجه سریال چرخ زمان از ارباب حلقه‌ها کمتر خواهد بود.

شخصیت‌های چرخ زمان، قدرتمند و قانع‌کننده هستند.

سریال چرخ زمان

صفحه توییتر سریال چرخ زمان، چند ماه پیش بازیگران شش شخصیت اصلی سریال را معرفی کرد.

  • مویرِین دامودرِد (Moiraine Damodred) با بازی Rosamund Pike: مویرین یک آیز سدای (Aes Sedai) است که می‌تواند از قدرت جادویی درونش که به One Power معروف است استفاده کند. مویرین بیست سال گذشته‌ی عمرش را به دنبال پیدا کردن «تجلی اژدها» (The Dragon Reborn) گذرانده است. اژدها تنها کسی است که قادر است یگانه‌ی تاریک را شکست دهد.
  • رند آل‌ثور (Rand al’Thor) با بازی هنرپیشه‌ی هلندی، Josha Stradowski: رند آل‌ثور پسری جوان در دهکده‌ای به نام Emond’s Field است. رند به همراه پدرش در نزدیکی دهکده به کشاورزی مشغول است.
  • اگوِین آل‌ور (Egwene al’Vere) با بازی Madeleine Madden: اگوین یکی از دخترهای نوجوان Emond’s Field است. همه مردمی که در دهکده زندگی می‌کنند باور دارند که اگوین و رند با هم ازدواج خواهند کرد.
  • پِرین اِیبارا (Perrin Aybara) با هنرپیشگی Marcus Rutherford: پرین دوست نزدیک رند و مت است و بیشتر وقت خودش را با این دو سپری می‌کند. پرین زیردست آهنگر دهکده است و به دلیل قد و قواره بزرگش همیشه سعی می‌کند با لطافت با دیگران رفتار کند.
  • ناینیو آل‌میرا (Nynaeve al’Meara) با بازیگری Zoë Robins: ناینیو دختری جوان و دانای (Wisdom) دهکده است. او اکثر وقت خود را صرف پیشبینی آب و هوا و مشکلات مردم دهکده می‌کند.
  • متریم کاوثن (Matrim Cauthon) با هنرپیشگی بازیگر بریتانیایی Barney Harris: مت (Mat) دوست دیگر رند و پرین است و قطعاً بازیگوش‌ترین آنهاست. مت معمولاً دوست دارد وقت خود را با قمار و دخترها بگذراند و در لحظه زندگی کند.

توضیحی مختصر درباره داستان:

شهر متروکه شادار لوگوث (Shadar Logoth)

رند، اگوین، پرین، ناینیو و مت همگی اهل دهکده Emond’s Field هستند و کل عمرشان بیشتر از کشاورزش و حیوانات چیز هیجان‌انگیز دیگری ندیده‌اند. اما با آمدن مویرین به دهکده، رند، پرین و مت درمی‌آبند که آنها مهره‌هایی کلیدی برای شکست دادن ارباب تاریکی، شیطان (Shai’tan) هستند و آنها قبل از صدمه دیدن به دهکده، باید سریعاً آنجا را ترک کنند. بعد از مدتی از ترک کردن دهکده، این سه دوست درمی‌آبند که آنها در واقع تاویرِن (Ta’veren) هستند. تاویرِن افرادی هستند که می‌توانند اتفاقات را به نفع خودشان تغییر دهند. رند قدرتمندترین آن سه است و آنقدر تاویرِین قوی‌ای است که می‌تواند باعث معجزات عجیبی در نزدیک خود باشد.

رابرت جردن اغلب برای شخصیت‌های فوق‌العاده اش تحسین می‌شود. چرخ زمان یک داستان عالی برای سریالی طولانی می‌باشد، چون شخصیت‌های داستان می‌توانند درست مانند کتاب‌ها، جلوی چشمان‌مان تغییر کنند و به شخصیت‌های پخته و قابل احترام کتاب‌های پایانی تبدیل شوند.

چرخ زمان پایانی باورنکردنی دارد!

چرخ زمان - کاور کتاب آخر

یکی از بزرگترین مشکلات بازی تاج و تخت در فصل های آخر، نبود پایانی برای کتاب‌ها بود. جورج آر آر مارتین (George R.R. Martin) نویسنده‌ی مجموعه‌ی نغمه‌ی یخ و آتش (A Song of Ice and Fire) است. بازی تاج و تخت بر اساس این رمان‌ها ساخته شده است ولی متاسفانه این کتاب‌ها به پایان نرسیده‌اند و نویسندگان سریال بازی تاج و تخت مجبور شدند که سریال را آنگونه که فکر می‌کردند خوب است به پایان برسانند. پایان سریال برای بسیاری به معنای واقعی کلمه افتضاح بود، و در پایان سریالی که شروعی عالی داشت، به خاک نشست. در اینجا است که چرخ زمان می‌تواند مانند خورشید بتابد. رمان چرخ زمان به پایان رسیده است و به اعتقاد بسیاری از طرفداران فانتزی، یکی از بهترین پایان‌ها را در این ژانر دارد. پایانی که خواب شیرین بسیاری از نویسنده‌های دیگر فانتزی است.

حال یکی از بهترین وقت‌ها برای شروع خواندن چرخ زمان است. پانزده جلد چرخ زمان قطعاً می‌توانند شما را برای مدت زیادی مشغول کند. با کتاب اول: چشم جهان (The Eye of the World) شروع کنید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

فردین

مترجم، توسعه‌دهنده‌ی وب، طراح رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری // تلگرام: @TheOneNearTheDawn و @Phardiiin

نوشته‌های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا